İTÜ ÇEKİRDEK PROJE YARIŞMASI 2013

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ve yeni nesil girişimcilerin yetişmesine olanak sağlayan İTÜ Çekirdek Projesi’nde sonuçlar açıklandı. KarıncaLAB ekibi küçük elektronik modüllerden oluşan lego benzeri oyuncak projesiyle İTÜ Çekirdek 2013’ün birincisi oldu.

Türkiye’nin en üretken teknokent yapılanmalarının başında gelen İTÜ ARI Teknokent’in sosyal sorumluluk projesi İTÜ Çekirdek’in 2. senesinde sonuçlar açıklandı. 14.12.2013 tarihinde gerçekleştirilen törende, toplam 13 ekibin yarıştığı finalde kazanan KarıncaLAB olurken, Yarışmada Tesla,  BioGuy ve Saffar sırasıyla 2., 3.’lük ve 4.’lüğe layık görüldü.

Bu sonuçla KarıncaLAB, Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak 100.000TL, Tesla grubu Cardtek Grroup Özel Ödülü olarak 50.000TL, BioGuy grubu Ege Kimya Özel Ödülü olarak 25.000TL ve Saffar ise Agito Özel Ödülü olarak 10.000 TL aldı.

Dereceye giren bu 4 grubun yanı sıra, fikirleri ticarileştirilmeye uygun bulunan 3 ekip; Go Energy, Autonomy ve  Acrome, ARI Teknokent Türk Telekom Kuluçka Ofisi'nde 1 yıl süre ile ücretsiz ofis imkânından yararlanacak. Kazanan firmalar; hiçbir ücret ödemeden kendileri için tahsis edilen ofisleri kullanacaklar ve tüm altyapı hizmetlerinin yanı sıra, ortak çalışma alanları, laboratuvar ve danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecekler.

 “Gençlere ve hayal güçlerine yatırım yapıyoruz”

İTÜ Çekirdek Finali'nde açılış konuşmasına yapan İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca,  Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek projelerin İTÜ Çekirdek'ten çıkacağını belirtirken İTÜ ARI Teknokent Müdürü Kenan Çolpan, yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi:

“Ulusal teknolojik kalkınma ve küresel rekabet edilebilirlik düzeyini artırmak vizyonu ile hareket eden İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve İTÜ NOVA TTO olarak İTÜ Çekirdek Projesi’ni, “en önemli yatırımın gençliğe ve onların hayal güçlerine yatırım olduğu” inancıyla başlattık. Teknoloji alanında ürettikleri projelerden yola çıkarak, kendi işini kurmayı ve kendi işinin patronu olmayı hedefleyen genç girişimcilere kapılarını açtığımız İTÜ Çekirdek; Ön Kuluçka, Hızlandırıcı, Yarışma ve Kuluçka aşamalarının hepsini bir arada bulunduran bir girişimcilik ekosistemi. İTÜ Çekirdek aracılığıyla sunulan hizmetler sayesinde teknoloji tabanlı fikirlerin filizlenmesini ve gelişmesini, sonrasındaysa ticarileşmesini hedefliyoruz. Fikirlerin birer ‘hayal’ olmaktan çıkıp, uygulanabilir ve ticarileşebilir projelere dönüşmesi amacıyla hem teknokentimizin, hem de üniversitemizin tüm imkanlarını girişimcilere sunuyoruz. Çok sayıdaki paydaşı ve destekçisi ile kar amacı gütmeyen ve çok başarılı bir yapı olarak İTÜ Çekirdek, bugün tüm paydaşlarının omzunda yükselmektedir. Paydaşlarımıza gönül borcumuz sonsuzdur.”

“Hepsi Birinci”

İTÜ ARI Teknokent'in ana paydaşı Elginkan Vakfı'nın Genel Müdürü İlhan Üttü ise; “Elginkan Vakfı olarak bu tür yarışmaların ana destekçisiyiz ama bizim için önemli olan destekçi değil paydaş olarak nitelendirilmek. Bizler “icat çıkarma” lafıyla yetişen bir nesil çocuklarıyız. Ancak nesil olarak bunu aştık. Elginkan Vakfı olarak verdiğimiz desteklerle Üniversitelerimizin ve girişimcilerin yanında büyük bir mutlulukla yer alıyoruz. Bugün sunum yapan 13 finalistin hepsini birinci olarak kabul ediyorum” dedi.